Քննարկվել է ավտոշուկայի շուրջ ստեղծված իրավիճակը
Փետրվարի 12-ին ՀՀ ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Միքայել Մելքումյանը հանդիպել է հայ ավտոներկրողների հետ:
Քննարկվել է ավտոներկրման գործընթացի եւ ավտոշուկայի շուրջ ստեղծված իրավիճակը: Նշվել է, որ 2019 թվականին Հայաստան է ներկրվել 189 հազար ավտոմեքենա, որից 22000-ն արտահանվել է Ղազախստան, 37000-ը՝ Ռուսաստան: Մնացած 130000-ը գտնվում է Հայաստանի Հանրապետությունում: ՀՀ քաղաքացիներն այդ մեքենաների մեծ մասը հետագայում իրացնելու նպատակով վերցրել են վարկեր, ներգրավվել փոխառու միջոցներ: Արտահանման տեսանկյունից ավտոներկրողները մտահոգություն են հայտնել ղազախական շուկայի հետ առաջացած անհամաձայնությունների վերաբերյալ:
Ըստ Միքայել Մելքումյանի՝ հարցի առնչությամբ Կառավարությունն արդեն պետք է բանակցած լիներ ԵԱՏՄ անդամ որոշ երկրների հետ առկա արգելքները հանելու համար, ինչը կնպաստեր շուկայի ակտիվացմանը: Հանձնաժողովի նախագահը վստահեցրել է, որ հարցը կբարձրաձայնի այսօր Կառավարության հետ տեղի ունենալիք հարցուպատասխանի ընթացքում: «Առաջարկ կանեմ, որպեսզի այս շփումները եռակողմ լինեն՝ ավտոներկրողներ, ԱԺ հանձնաժողով, Կառավարություն»,- նշել է Միքայել Մելքումյանը:

Обсуждена ситуация вокруг авторынка
12 февраля председатель Постоянной комиссии НС по вопросам региональной и евразийской интеграции М.Мелкумян встретился с армянскими автоимпортерами.
Обсуждена ситуация, сложившаяся вокруг автоимпорта и авторынка. Отмечено, что в 2019 г. в Армению ввезено 189 тысяч автомобилей, из коих 22.000 экспортировано в Казахстан, 37.000 – в Россию. Остальные 130.000 находятся в РА. Для реализации большей части этих машин граждане Армении взяли кредиты, привлекли заемные средства. С точки зрения экспорта автоимпортеры выразили обеспокоенность по поводу возникших сложностей с казахстанским рынком.
По М.Мелкумяну, в связи с вопросом Правительство РА уже должно было переговорить с некоторыми странами-членами ЕАЭС по снятию существующих запретов, что способствовало бы активизации рынка. Председатель комиссии заверил, что  вопрос будет поднят сегодня на заседании НС в ходе процедуры вопросов депутатов к правительству. “Выступлю с предложением, чтобы эти контакты были трехсторонними: автоимпортеры – комиссия НС – Правительство”, - отметил М.Мелкумян.